Val Gardena off piste

Val Gardena skigebied

Het Italiaanse Val Gardena ligt in Zuid-Tirol.  Dit dal ligt tussen grillige bergen, de Dolomieten. Overdag vermommen ze zich als panettone, een Italiaanse cake, bestrooit met poedersuiker. ’s Avonds tegen zonsondergang kleuren de bergen rood, het zogenaamde Alpenglühen.

Het gebied heeft 300 dagen per jaar zonneschijn. Een ideale plek dus om in de donkere wintermaanden de broodnodige Vitamine D bij te tanken. De goed onderhouden pistes zijn ondanks het mooie weer sneeuwzeker door de hoogte (+2000 m) en de aanwezigheid van sneeuwkanonnen. Roltrappen brengen je naar de kabelbaan, dus je hoeft niet de trap op te sjouwen met zware ski’s, waarna je verder gaat met een verwarmde stoeltjeslift.

 Val Gardena lunch op de skipiste
Val Gardena Dolomieten lunch

Wintersport in Val Gardena

Zuid-Tirol combineert het beste van twee werelden: Italiaanse elegantie met Duitse efficiëntie. Pasta’s, knödel, dolci, grappa, schnaps. En af en toe een cappuccino of prosecco bij een berghut. Door het comfort, een schitterend landschap en heerlijk eten maakt dat dit niet alleen het beste, maar ook het mooiste wintersportgebied in Europa is.

Dat zeg ik niet zomaar, die uitspraak doe ik na ruim veertig jaar skivakanties in o.a Italië, Andorra, Rusland, Oostenrijk, Duitsland, Spanje, Schotland, Libanon en de Verenigde Staten. Trouwens de UNESCO is het waarschijnlijk met me eens, want in 2009 werden de Dolomieten toegevoegd aan de UNESCO werelderfgoedlijst.

 

 Val Gardena skiën Italië
 Val Gardena skiën Italië

De groepsfoto’s zijn gemaakt door Veronica onze berggids.

 Val Gardena skiën Italië
Grappa Italië

Wintersportactiviteiten in Val Gardena op een rijtje

  • Skipistes: ontdek de 175 km pistes en 80 liften.
  • Ga snowboarden in Freestyle Fun Park Piz Sella.
  • Dompel je onder in de natuur op de 115 kilometer langlauf routes.
  • De Vallelunga en het Puez-Geisler natuurpark zijn de ideale locatie voor sneeuwschoenwandelaars
  • Verder heeft het gebied verschillende pistes (6 km), speciaal om te sleeën. Je komt hier vanuit Ortisei via de Raschötz kabelbaan.
  • Maak een tocht in een paardenkoets.
  • Warm op in de sauna en koel dan weer af in de sneeuw.
  • Met een slok grappa in je espresso, ski je nog soepeler de pistes af. Met meerdere slokken juist niet.
  • Een glaasje Glühwein is heerlijk in de kou.

Ortisei, St. Cristina en Selva di Val Gardena zijn sprookjesachtige bergdorpjes

In het dal liggen drie sprookjesachtige dorpjes waarvan Ortisei – St. Ulrich in het Duits – met ruim zesduizend inwoners de grootste is. St. Cristina en Selva di Val Gardena zijn klein, maar fijn. De huizen in Val Gardena zijn versierd met houtsnijwerk. De meeste zijn gebouwd in begin van de vorige eeuw. In de Hoofdstraat van Ortisei vind je exclusieve boetieks en gezellige cafés.

Vanaf de dorpjes kun je met de kabelbaan naar boven om het winterwonderland te gaan ontdekken: te voet, op de ski’s, langlaufend of lekker lui op een terrasje om van het uitzicht te genieten.

Ortisei Val Gardena
 Val Gardena Ortisei Dolomieten Italië
Ortisei Dolomieten Italië
Val Gardena Dolomieten
Ortisei Hotel Angelo  wintersport

Hotel Angelo Engel

In het centrum van Ortisei ligt het viersterren Hotel Angelo Engel, waar ik verbleef. Nils Demetz, de huidige eigenaar, heeft gastvrijheid met de paplepel ingegeven gekregen door zijn ouders. Hij is de vierde generatie Demetz die het hotel beheert. En dat merk je als gast.

Alle details kloppen, van de verwarmde skischoenhouders in de kelder tot de luxe grenen houten slaapkamers waar je met de geruisloze lift naar toe zoeft. De spa is helemaal top, met beautysalon, verwarmd binnen- en buitenbad, gym, bubbelbaden (binnen en buiten), een stoombad en sauna’s, waarvan een exclusief voor het gebruik door vrouwen.  Op de kamer liggen slippertjes, badjassen en speciale handdoeken klaar.

En …. een bestraffend kijkende weegschaal.

Na een uitgebreid ontbijtbuffet gevolgd door grappa, wijn en pasta op de piste, het gratis vieruurtje in het hotel en dan ’s avonds ook nog een driegangenmaaltijd (en wijn) vermoed ik dat die weegschaal ‘positief’ uitslaat, ondanks al het sporten. Maar zolang je dat ding kunt negeren is er niets aan de hand.

Gastvrijheid met een hoofdletter G

De echte luxe zit hem in de service die het hotel levert. Het busje dat je naar de verschillende skiliften in Ortisei brengt en weer ophaalt, zodat je niet met ski’s hoeft te sjouwen. De vriendelijke Heidi, de maître d’hôtel, die precies weet welke lokale wijn het beste smaakt bij het menu van die dag. Gewürztraminer, Lagrein, Pinot Grigio, het is allemaal lekker.

Dan zijn er de dagelijkse ski-excursies met gids, waarbij Georg je meeneemt het Dolomiti Superskigebied in. De sneeuwschoenen die je kunt lenen. De gratis spa. WiFi uiteraard. Bovendien krijg je als gast van het hotel een OV-kaart waarmee je alle bussen en treinen in Zuid-Tirol (Alto Adige) gratis kunt nemen. Dit is vooral handig als je een dagtocht gaat maken en niet op tijd terug kunt skiën naar Val Gardena.

Tegen betaling kun je je laten masseren en verschillende schoonheidsbehandelingen ondergaan.

 

 

 

Hotel Angelo Val Gardena dinner
Ortisei Hotel Angelo dinner
Ortisei Hotel Angelo restaurant

Uiteraard hangt aan al deze weelde een flink prijskaartje. In het winter laagseizoen kun je vanaf 262 euro voor een tweepersoonskamer terecht. De duurste suite kost in het hoogseizoen 662 euro. De prijzen zijn inclusief een uitgebreid ontbijtbuffet en ’s avonds een driegangenmaaltijd.

 

Ortisei Hotel Angelo suite

B&B Villa Angelino Ortisei

Mocht je een iets minder goed gevulde beurs hebben dan is het naburige Villa Angelino een meer budgetvriendelijke optie. Het ontbijtbuffet is uitstekend, de kamers comfortabel en de ligging centraal. Ook hier krijg je een OV-kaart van het hotel. Parkeren is gratis. De B&B heeft een honesty bar zodat je ’s avonds niet de deur uit hoeft voor een drankje.

Gasten van Villa Angelino kunnen gratis gebruik maken van de Mar Dolomit zwembaden, met een verwarmd binnen- en buitenbad en sauna. Kamers, inclusief ontbijt kosten gaan vanaf 62 euro in het laagseizoen.

Hotel Kastelruth

Een derde optie is Villa Kastelruth, een viersterrenhotel in Castelrotto. Ook dit historische gebouw heeft een verwarmd buitenbad, sauna, spa, gratis OV-kaart, 3x per week skigids en 1 x per week sneeuwschoentochten.

Prijzen zijn iets lager dan Hotel Angelo, maar hoger dan bij een B&B. In het laagseizoen kun je terecht vanaf 190 euro voor een kamer op basis van half-pension en in het hoogseizoen kost de duurste kamer 510 euro.

 

Val Gardena skipistes

Skigebied Val Gardena geeft toegang tot 1200 km pistes

Het Val Gardena skigebied ligt tussen verschillende bergmassieven zoals de Sella en de Sassolungo. Het skiseizoen start begin december en eindigt half april. Dit is het grootse gebied binnen de Dolomiti Superski met 175 km aan pistes en 80 liften.

 

Sellaronda

De Sellaronda is waarschijnlijk de bekendste route. Deze 40 kilometer lange pistes omringen het Sella massief. Je skiet door vier dalen gaat en doorkruist drie Italiaanse regio’s (Bolzano, Trento en Belluno). Via deze route heb je directe toegang tot 500 km aan pistes in het Dolomiti Superskigebied.

De Saslong Ski World Cup

De Saslong piste is 3.4 kilometer lang, met een hoogteverschil van 839 meter.  Vlak voor kerst wordt op deze piste gestreden om de Dames Ski World Cup. Om hier te skiën neem vanaf St. Cristina de ondergrondse trein naar de andere kant van het vallei.

Marmolada, de koningin van de Dolomieten

De Marmolada is met 3,343 meter het hoogste punt van de Dolomieten. Om hier te komen ski vanuit Passo Gardena of Sella naar Arabba: neem hier de Portavescovo kabelbaan naar de Marolada (7 uur, 35 km pistes).

Alpe de Siusi

Seiser Alm of Alpe de Siusi in het Italiaans heeft een oppervlakte van 57 km² en ligt op een hoogte van 1680m tot 2350m. Deze bergweide, de grootste van Europa maakt deel uit van het natuurpark Schlern-Rosengarten. De pistes zijn relatief gemakkelijk. Dit is een goed gebied voor beginners of voor de eerste dag om er weer een beetje in te komen.

Sedeca

Het Sedeca gebied is iets uitgebreider dan Alpe de Siusi en heeft meer uitdagende pistes. Het voordeel van zowel de Aple de Siusi en Sedeca is dat je deze niet via de Sellaronda kunt bereiken en dat de pistes daarom minder druk zijn.

La Longia, een 10 km piste

De La Longia piste is 10,5 kilometer lang. Je skiet non-stop tussen de bomen van Sedeca tot Ortisei. Onderweg zie je een ravijn en een bevroren waterval.

De Dolomiti Superski-skipas

Met de superpas kun je alle liften binnen het hele gebied van de Dolomieten gebruiken. Deze skipas is geldig in 12 valleien op 1200 km pistes.

Eten en drinken op de piste

Vermijd als het even kan de grote bergstations bij de kabelbanen voor het eten. Deze massale restaurants leveren niet dezelfde kwaliteit als de kleinere berghutten verspreid over de pistes. Hier wordt het eten nog met trots klaar gemaakt want deze zijn meestal al generatieslang in handen van dezelfde families.

  • Op Alpe de Siusi (Seiser Alm) ga naar restaurant Sanon. Zij staan bekend om verschillende gerechten: o.a. heerlijke Knödels of Rehrücken (chocoladecake).
  • Op de Saslong is Refugio Emilio Comici de hipste plek voor een aperitief of een visschotel. Bij de Baila Saslonch Hütte hebben ze heerlijk pasta van de chef (aglio e olio).
kaart Val Gardena

Bron kaart ValGardena.it

Praktische informatie

Talen

De meeste inwoners van Val Gardena zijn drietalig: Italiaans, Duits en Ladin (Rheto-Romaans).

Vervoer naar Val Gardena

  • Het Innsbruck vliegveld ligt het dichtste bij Val Gardena. De rit met een taxi van het vliegveld naar Val Gardena  kost ongeveer 250 euro en duurt anderhalf uur.
  • Een alternatief is het vliegveld van Verona. Dit is ongeveer twee uur rijden met de auto.
  • Met de trein kun je naar Bressanone, Ponte Gardena of Bolzano rijden en vervolgens met de bus of taxi naar Val Gardena.
  • Je kunt natuurlijk ook een auto huren op het vliegveld.
  • Of je gaat vanaf huis met de auto. Vanaf Utrecht is dit 1000 km. Reken op minimaal tien uur rijden.

Vervoer in Val Gardena

  • Veel accommodaties zorgen voor een gratis OV-kaart waarmee je binnen de Alto Adige regio vrij kunt reizen.

Kosten

  • Skipassen zijn er in allerlei soorten en prijzen. De meest uitgebreide Dolomiti Super skipas geeft toegang tot 1200 km aan pistes. Deze kost 50 euro per dag voor een volwassene of 250 euro voor 6 dagen.
  • Voor lunch op de piste reken tussen € 7.50 en € 15.00 voor een pasta. Als je uitgebreid wilt tafelen met wijn, koffie en nagerecht kost je dat uiteraard meer. De prijs is sterk afhankelijk van de locatie. Het Alpe de Siusi gebied is bereikbaar per auto en is dus de toelevering gemakkelijker dan bij de Sellaronda waar alles via de kabelbaan gebracht moet worden.
  • Skihuur: het huren van helm, schoenen en ski’s kost ongeveer 40 euro per dag.

Verzekering

Met je EHIC ziektekostenpas ben je verzekert tegen ziektekosten. Maar niet voor noodvervoer vanaf de piste. Mocht je met een helikopter afgevoerd moeten worden, of met een speciale gipsvlucht terug naar huis moeten, kan dit behoorlijk in de papieren lopen.

Controleer dus of je reisverzekering deze kosten dekt. Vaak moet je bijverzekeren voor risicovolle sporten, zoals skiën.

Veiligheid en Gezondheid

  • Ga alleen off piste met een ervaren berggids. Lawines zijn levensgevaarlijk en vaak lastig te voorspellen.
  • Smeer je in met een zonnebrandcrème met een hoge SP van minimaal 30.
  • Draag een helm.
  • Tenslotte, zoals Reve ooit zei: “Drink nooit meer dan strikt noodzakelijk.”

 

En dan nog dit: ik verbleef in Hotel Angelo op uitnodiging (kosten) van de eigenaar.

Meer Noord-Italië

Combineer je ski-vakantie met een mooie stedentrip in Noord-ItaliË

  • Bezoek Verona, de stad van Romeo & Julia.
  • Ontdek het getto van Venetië en de begraafplaats waar de vrouw van Eduard Douwes Dekker (ja die van Max Havelaar) begraven ligt.
  • Dwaal over de markten van Padua.
  • Volg in de voetsporen Ilja Leonard Pfeijffer, rij naar Genua, la Superba.  

Andere wintersportplekken in Europa

Pin It on Pinterest